Lp 12 WB Connector over Five Mile Creek
Fair Condition61 years old29,360 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.35 Mi W Of US 67 |
| Carries | Lp 12 WB Connector |
| Crosses | Five Mile Creek |
| Coordinates | 32.68780, -96.82425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 685.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,360 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102079 |