Polk ST over Lp 12
Fair Condition59 years old29,360 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.35 Mi E Of US 67 |
| Carries | Polk ST |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.69095, -96.84019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 1,600 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,360 (2020) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102085 |