Texas Plaza DR over Loop 12
Good Condition15 years old588 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.3 Mi N Of SH 183 |
| Carries | Texas Plaza DR |
| Crosses | Loop 12 |
| Coordinates | 32.84048, -96.91449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 329.1 ft (100.3 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 2457.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 588 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102361 |