Loop 12 SB Express over Loop 12 SB
Good Condition8 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.7 SW Of IH 35e |
| Carries | Loop 12 SB Express |
| Crosses | Loop 12 SB |
| Coordinates | 32.85970, -96.90280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 609.9 ft (185.9 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 1580.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2000) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102403 |