FM 1382 over Bnsf Rr/cedar Hill /draw
Fair Condition31 years old22,656 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.60 Mi NW Of US 67 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Bnsf Rr/cedar Hill /draw |
| Coordinates | 32.60230, -96.94712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Area | 3730.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,656 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104702019 |