FM 1382 over Draw
Fair Condition45 years old22,352 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.1 Mi W Of IH 35e |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 32.58993, -96.82267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Area | 370.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,352 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104702027 |