FM 1382 over Heath Creek
Good Condition21 years old24,269 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 3.80 Mi E Of US 67 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Heath Creek |
| Coordinates | 32.58975, -96.87767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Area | 910.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,269 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104702031 |