FM 1382 over Mountain Creek
Good Condition33 years old24,118 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.70 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Mountain Creek |
| Coordinates | 32.66218, -96.98259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 500.0 ft (152.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 4968.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,118 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104703028 |