FM 1382 over Fish Creek
Good Condition27 years old26,021 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.40 Mi N Of IH 20 |
| Carries | FM 1382 |
| Crosses | Fish Creek |
| Coordinates | 32.69242, -96.98531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 524.9 ft (160 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 3,952 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,021 (2019) |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570104703030 |