Cockrell Hill RD over IH 30
Fair Condition26 years old30,201 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.2 Mi E Of Loop 12 |
| Carries | Cockrell Hill RD |
| Crosses | IH 30 |
| Coordinates | 32.76619, -96.89562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 350.1 ft (106.7 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Area | 3137.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,201 (2019) |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804203 |