IH 30 over Draw
Fair Condition25 years old98,848 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.6 Mi E Of Beltline RD |
| Carries | IH 30 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 32.75892, -96.98460 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 339.9 ft (103.6 m) |
| Deck Area | 849.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2001 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 98,848 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804207 |