SH 161 SB Conn E over IH 30 & SH 161 I/c
Good Condition13 years old5,819 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | IH 30 & SH 161 I/c |
| Carries | SH 161 SB Conn E |
| Crosses | IH 30 & SH 161 I/c |
| Coordinates | 32.76586, -97.02943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3678.1 ft (1121.1 m) |
| Max Span | 253.0 ft (77.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 11098.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,819 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 27 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804514 |