Lp 20 over Draw
Fair Condition26 years old31,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.50 Mi W Of IH 35 |
| Carries | Lp 20 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.60744, -99.50226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 372.7 ft (113.6 m) |
| Deck Area | 4714.4 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,000 (2010) |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614005 |