Lp20 WB To Ih35sb over Lp20ml Ebfr Wbfr R/r
Good Condition2 years old10,613 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.2 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Lp20 WB To Ih35sb |
| Crosses | Lp20ml Ebfr Wbfr R/r |
| Coordinates | 27.60666, -99.48930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3930.1 ft (1197.9 m) |
| Max Span | 253.9 ft (77.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 13895.6 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,613 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614190 |