Dc # 8 over IH 35 Sbfr & Lp 20 Ebfr
Fair Condition2 years old1,351 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.2 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Dc # 8 |
| Crosses | IH 35 Sbfr & Lp 20 Ebfr |
| Coordinates | 28.05000, -96.04000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Other |
| Total Length | 1399.3 ft (426.5 m) |
| Max Span | 269.0 ft (82 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 3625.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,351 (2023) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614199 |