SH 44 over Los Olmos Creek E Relief
Good Condition72 years old3,540 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 13.10 Mi E Of IH 35 |
| Carries | SH 44 |
| Crosses | Los Olmos Creek E Relief |
| Coordinates | 27.99888, -99.14584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 178.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,540 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400023703021 |