SH 44 over Draw
Good Condition72 years old3,540 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 24.40 Mi E Of IH 35 |
| Carries | SH 44 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.96400, -98.96455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 157.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,540 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400023703032 |