SH 44 over Draw
Good Condition72 years old3,540 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 6.30 Mi E Of IH 35 |
| Carries | SH 44 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 28.02708, -99.25102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 139.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,540 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400023703053 |