US 59 over El Gato Creek
Fair Condition76 years old2,051 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.00 Mi SW Of FM 2895 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | El Gato Creek |
| Coordinates | 27.68528, -99.06654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 289.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,051 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054202023 |