US 59 over Draw
Fair Condition76 years old1,898 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.60 Mi W Of FM 2050 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.77043, -98.85486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 262.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,898 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054202034 |