SH 44 over Draw
Fair Condition69 years old1,094 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.25 Mi E Of US 83 |
| Carries | SH 44 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 28.02838, -99.53820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 80.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,094 (2020) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400202201005 |