SH 255 over Drain
Fair Condition27 years old630 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.43 Mi W Of FM 3338 |
| Carries | SH 255 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 26.03472, -97.54334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 336.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2010) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602006 |