Mangana Hein RD over Dolores Creek
Poor Condition38 years old252 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 11.7 Mi SE Of US 83 |
| Carries | Mangana Hein RD |
| Crosses | Dolores Creek |
| Coordinates | 27.29971, -99.34814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 390.1 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 252 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0313004 |