Rubio RD over San Juanito Creek
Good Condition14 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.75 Mi NE Of SH 359 |
| Carries | Rubio RD |
| Crosses | San Juanito Creek |
| Coordinates | 27.49558, -99.22281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 156 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0315001 |