Mines RD over San Lorenzo Creek
Fair Condition18 years old591 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 19.25 Mi N Of End FM 1472 |
| Carries | Mines RD |
| Crosses | San Lorenzo Creek |
| Coordinates | 28.10113, -99.98874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 233.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 591 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA0350008 |