Las Tiendas RD over Santa Isabel Creek Br
Fair Condition66 years old122 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 8.80 Mi N Of Cam Colombia |
| Carries | Las Tiendas RD |
| Crosses | Santa Isabel Creek Br |
| Coordinates | 27.87910, -99.64137 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 28.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA0352005 |