Vaquillas RD over Agua Azul Creek
Fair Condition54 years old125 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 5.45 Mi NW Of FM 649 |
| Carries | Vaquillas RD |
| Crosses | Agua Azul Creek |
| Coordinates | 27.36427, -99.03024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 33.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400AA1005001 |