Kreuger RD over Jaboncillo Creek Branch
Fair Condition30 years old42 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 5.2 Mi NW Of SH 44 |
| Carries | Kreuger RD |
| Crosses | Jaboncillo Creek Branch |
| Coordinates | 28.09657, -99.42092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 36.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1025001 |