Carriers Drive over Uprr
Fair Condition25 years old16,248 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.1 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Carriers Drive |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 27.67830, -99.46710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 737.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,248 (2024) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00189001 |