E Del Mar BLVD over Zacate Creek
Fair Condition46 years old21,783 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.86 Mi W Of Loop 20 |
| Carries | E Del Mar BLVD |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.58119, -99.45364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Area | 840.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,783 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00287001 |