Armstead Road over Is 664
Fair Condition38 years old180 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.50 Mi Fr Int RTE 135 |
| Carries | Armstead Road |
| Crosses | Is 664 |
| Coordinates | 36.89717, -76.42589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.2 ft (86 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 937.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2005) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021996 |