Old US 280-co 511 over L * N Railroad
Fair Condition91 years old6,230 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Talladega |
| Location | City Of Sylacauga |
| Carries | Old US 280-co 511 |
| Crosses | L * N Railroad |
| Coordinates | 33.16850, -86.26170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 325.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,230 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001175 |