Co. Rt. 1352 over Lake Catoma
Fair Condition60 years old344 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cullman |
| Location | CR 1352 |
| Carries | Co. Rt. 1352 |
| Crosses | Lake Catoma |
| Coordinates | 34.23594, -86.80429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 442.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 344 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009106 |