Turlington Road over Kilby Creek Spillway
Poor Condition69 years old2,327 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.10 To 58 / 1.00 To 685 |
| Carries | Turlington Road |
| Crosses | Kilby Creek Spillway |
| Coordinates | 36.71208, -76.62728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 121.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,327 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022159 |