Indian River Road over Branch West Neck Creek
Poor Condition51 years old6,116 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.10w Neck Rd0.90p Anne R |
| Carries | Indian River Road |
| Crosses | Branch West Neck Creek |
| Coordinates | 36.72107, -76.03372 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 245.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,116 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022170 |