Blackwater Road over Blackwater Creek
Fair Condition51 years old1,439 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.70hungr Rd/0.20pun Fr R |
| Carries | Blackwater Road |
| Crosses | Blackwater Creek |
| Coordinates | 36.60751, -76.08462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 493.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,439 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022178 |