Shore Drive over Ferry Road And Rr
Fair Condition40 years old29,725 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.18 To 166 /0.05ecl Norf |
| Carries | Shore Drive |
| Crosses | Ferry Road And Rr |
| Coordinates | 36.90667, -76.18227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Area | 1825.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,725 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022262 |