Is 64 Ebl over E Br Elizabeth River
Fair Condition59 years old68,823 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.99 Mi Fr Int Is 264 Ebl |
| Carries | Is 64 Ebl |
| Crosses | E Br Elizabeth River |
| Coordinates | 36.83024, -76.19590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1462.9 ft (445.9 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Area | 10567.8 sq m |
| Main Spans | 30 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68,823 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022267 |