US 84 Mp 191.811 over Choctawhatchee River
Fair Condition60 years old9,165 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dale |
| Location | 3 Mi. E. Of Daleville |
| Carries | US 84 Mp 191.811 |
| Crosses | Choctawhatchee River |
| Coordinates | 31.27562, -85.67895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 499.0 ft (152.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1536.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,165 (2013) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009159 |