RTE 267 Ramp over Dulles Toll Road
Fair Condition14 years old53,783 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 13.1 Miles From Dulles Ai |
| Carries | RTE 267 Ramp |
| Crosses | Dulles Toll Road |
| Coordinates | 38.93313, -77.21596 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 872.7 ft (266 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 2713.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,783 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100071P0000000 |