Road "f" over Va Rout 601
Good Condition69 years old50 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Clarke |
| Location | 4.6 Miles From Va Route 7 |
| Carries | Road "f" |
| Crosses | Va Rout 601 |
| Coordinates | 39.06473, -77.89133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 247.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2019 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 54 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2120001P0000000 |