Gwmp over Dead Run
Fair Condition63 years old24,399 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 0.5 Miles South Of I-495. |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | Dead Run |
| Coordinates | 38.96433, -77.17361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 307.7 ft (93.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 2091.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,399 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300001P0000000 |