Gwmp over Pimmit Run
Fair Condition67 years old27,400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 4.6 Miles South Of I-495. |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | Pimmit Run |
| Coordinates | 38.93194, -77.12411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 353.0 ft (107.6 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 2227.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,400 (2007) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300005P0000000 |