Connector Ramp To over Gwmp (sb)
Fair Condition67 years old16,100 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 8.4 Miles South Of I-495. |
| Carries | Connector Ramp To |
| Crosses | Gwmp (sb) |
| Coordinates | 38.90044, -77.07322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 371.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,100 (2013) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300012P0000000 |