Gwmp over Hunting Creek
Fair Condition94 years old22,400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 0.3 Miles South Of I-95/4 |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | Hunting Creek |
| Coordinates | 38.78956, -77.05089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Area | 888.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,400 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300023P0000000 |