Trap Road over Service Underpass
Good Condition60 years old240 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 1 Mile South Of Route 7 |
| Carries | Trap Road |
| Crosses | Service Underpass |
| Coordinates | 38.93894, -77.26736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 182.1 ft (55.5 m) |
| Deck Area | 338.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3800001P0000000 |