Beach Road over Assateague Channel
Fair Condition46 years old2,355 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Accomack |
| Location | Entrance To Chincoteague |
| Carries | Beach Road |
| Crosses | Assateague Channel |
| Coordinates | 37.91714, -75.35053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 833.0 ft (253.9 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 3453.0 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,355 (2007) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4190001P0000000 |