Colonial Parkway over Penniman Road (va Route
Fair Condition62 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 2.6 Miles East Of Hubbard |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Penniman Road (va Route |
| Coordinates | 37.28144, -76.62806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 163.4 ft (49.8 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 632.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290013P0000000 |