Furnace Road over Lewis (scotts) Run
Fair Condition91 years old95 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Spotsylvania |
| Location | I-95 To Exit 130 (va Rout |
| Carries | Furnace Road |
| Crosses | Lewis (scotts) Run |
| Coordinates | 38.28899, -77.64627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 137 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4370002P0000000 |