Hill-ewell Drive over Wilderness Run
Fair Condition91 years old95 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Spotsylvania |
| Location | I-95 To Exit 130 (va Rout |
| Carries | Hill-ewell Drive |
| Crosses | Wilderness Run |
| Coordinates | 38.30276, -77.74394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4370003P0000000 |